O akci Polské dny v Ostravě

Polské dny mají v Ostravě tradici již od roku 2008, kdy se konal první ročník, jehož organizátory bylo Matiční gymnázium Ostrava. Akce se profilovala jako filmový, hudební a literární festival s cílem přiblížit ostravské veřejnosti polskou kulturu a zvýšit povědomí o vzájemných česko-polských vazbách ve městě Ostrava. Gymnázium Matiční zorganizovalo 4 ročníky Polských dnů; více naleznete na webu polskedny-ov.webnode.cz. „V roce 2016 štafetu organizace Polských dnů převzala Ostravská univerzita, katedra polonistiky Filozofické fakulty.

V roce 2017 vznikl nový organizační tým, Centrum PANT a Polský institut, kterým se podařilo do akce zapojit víc než 20 organizací. Program probíhal v širším centrum města Ostravy. Obnovené Polské dny v Ostravě jsou celou řadou událostí, které prezentují Polsko, jeho kulturu, tradice či historii v regionu, jenž je s Polskem úzce propojený již celá staletí.

V roce 2017 byla k vidění výstava Krásy Dolního Slezska, k poslechu zahrála polská kapela Dagadana či Noemiracles, k úvahám Vás přivedly besedy na různá témata (Problematický hrdina Józef Piłsudski, Kavkaz očima Wojciecha Góreckého), projekce filmů (Bratříček Karel, Volyň) či komentovaná bus prohlídka polskou Ostravou. Nechybělo ani umění v podobě divadelního představení Stoliku Polského hra K.H.Borovský: Král Lávra nebo galerie PLATO (Adam Mazur: Magazyn SZUM).

V roce 2018 se organizační tým rozrostl o Europe Direct Ostravaa a vzniklý program, který čítal na 30 akcí, byl dosud nejnabitější v historii. Navštívit jste mohli mnoho zajímavých debat a přednášek (například o stále aktuálním znečištěném ovzduší) filmových projekcí, výstav či koncertů. Ochutnat jste mohli typické jídlo i nápoje, zajít na komentovanou procházku "Polské stopy v ostravské historii" či vyjet rovnou na poznávací zájezd do Vratislavi. Nad ročníkem 2018 vzal záštitu primátor města Ostravy a hlavními partnery akce byli Zastoupení Evropské komise v ČR, Česko-polské fórum Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ostravský informační servis. Polské dny v Ostravě 2018 byly také součástí tzv. Evropského roku kulturního dědictví.

Nechejte se překvapit, co nového vás čeká v novém ročníku a a sledujte pravidelně webové a facebookové stránky události.

Organizátoři Polských dnů v Ostravě

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace