Program Polských dnů v Ostravě 2023

Středa 18. 10.

19.00
Lutyńskie tango – Otylia Toboła
Debata
Centrum PANT
Vstupné dobrovolné

Polská novinářka a prozaička představuje rozsáhlý povídkový soubor o Zaolší a osudech jeho obyvatel z dob druhé světové války při příležitosti vydání publikace v českém překladu. Rozsáhlá kniha ukazuje toto území nazývané v polštině termínem Zaolzie jako svébytný kulturní fenomén a místo, jehož obyvatelé se hrdinně postavili proti německé okupaci a neváhali v boji za svobodu ztratit to nejcennější, co měli, tedy i svůj život. Knihu přeložil do češtiny Jan Faber a doprovází ji zasvěcený úvod předního českého historika Mečislava Boráka.
Moderuje Michal Przywara

21.00
Vila nad mořem – Stefan Grabiński
Scénické čtení
Studio G
Vstupné dobrovolné

Martin Jiroušek uvádí scénické čtení nalezeného překladu hry slavného polského dramatika a prozaika Stefana Grabińského. Drama Vila nad mořem vychází jako příloha revue Protimluv 3/2023 a doprovází ji úvodní studie doktoranda katovické univerzity Pierra Van Cutsem, který překlad hry filologa Bohumila Vydry z roku 1923 objevil nedávno v Památníku národního písemnictví v Praze. Scénické čtení proběhne v podání herců Terezy a Marka Cisovských z Komorní scény Aréna v Ostravě a Víta Rolečka z Národního divadla moravskoslezského.

Čtvrtek 19. 10.

18.00
Úkryty – Michał Sobol
Autorské čtení
Dům umění
Vstupné dobrovolné

Autorské čtení nositele významných polských básnických ocenění, např. Ceny Gdyně, Mezinárodní ceny Z. Herberta a dalších, tvůrce řady sbírek, např. Schrony (2016) nebo Pulsary (2013). Sobolovy verše dosud nebyly do češtiny přeloženy, ale nyní jsou publikovány ve 3. čísle revue Protimluv v překladu Michaela Alexy. Představují autora jako „ohledávače“ určitého místa či prostoru, nejčastěji (polské) vesnice, ale také jako citlivého „glosátora“ dávných vzpomínek na dětství.

19.00
Antimos Apostolis Group
Koncert
V Zahradní
390 Kč

Jazz-rockově orientovaný muzikant, který patří k základním tvůrčím osobnostem nejvýznamnější polské rockové kapely SBB. Krom toho vydal několik svých vlastních alb a spolupracoval s velikány světového jazzu a rocku jako je Czesław Niemen, Tomasz Stańko, Pat Metheny, Gil Goldstein, Paul Wertico, Tomasz Szukalski, Jim Beard, Georg Dalaras, Vangelis Katsoulis a také s řadou kapel, včetně Dżem a Osjan.
V našem případě nám tu nejkvalitnější hudbu předvede kapela pod hlavičkou “Apostolis Anthimos kwartet” ve skvostném složení – Marcin Żupanski – saxofon; David Broszczakowski – piano, keybord, bicí; Robert Szewczuga – baskytara; Apostolis Anthimos – kytara/bicí.

Vstupné ke koupi na OstravaInfo, V Zahradní a v kavárně PANT.

Pátek 20. 10.

17.00
Kdo neskáče, není holub! Aneb Zobáky sobě
Divadelní představení
Divadlo loutek Ostrava
150 Kč

Nebezpečně aktuální hra nejen pro děti ze sídliště.
Repríza inscenace, kterou Divadlo Loutek uvádí podle polského textu v české premiéře.
Po skončení reprízy Vás zveme na netradiční česko-polskou debatu, v česko-polském jazyce, o česko-polském zkušebním procesu tohoto legendárního polského textu DZIÓB W DZIÓB. Będzie świetnie! To chodźmy!

inscenace pro děti ve věku 7+

režie: Ada Tabisz
hrají: Jakub Georgiev, Martin Legerski, Marián Mazur, Karolína Hýsková, Richard Liberda, Jana Zajacová, Ondřej Vyhlídal

Vstupné ke koupi na webu Divadla loutek .

17.00
VERNISÁŽ: výstava Insomnia
Vernisáž výstavy
Polský konzulát
Vstup volný

Setkání s autory a číše vína. Závěrečný ročník výstavy fotografie, první ročník grafiky pod vedením dr. Wojciecha Kukuczky. Tématem skupinové výstavy je „Insomnie“. Stav vytržení těla a mysli z fáze spánku, která k tomu patří. Umělci hledají emoce, gesta, instinkty, obrazy a významy související s pomezí světa bdění a snění. Tyto dva protikladné stavy vědomí se vzájemně doplňují a určují naše bytí. Přestože svět vědy považuje spánek za prvek, který doplňuje realitu, umělci tento předpoklad dekonstruují. Sen se stává subjektivním, vyjadřuje spiritualitu, emocionalitu, stává se prvkem rituálu, znamením, proroctvím nebo čistou abstrakcí.

21.30
SARAPATA
Koncert
Dock
250 Kč (předprodej) / 300 Kč (na místě)

SARAPATA kombinuje mnoho extrémů a zkušeností získaných v průběhu hudebně uměleckých let. Bratrské duo Michał a Mateusz Sarapata se zamilovali do harmonie díky působení v kapelách Lor a SALK, ve které se hudba skrz klasické nástroje proměňovala v nekonečně zasněné pohádkové příběhy. Po čase odložili kytary, aby tentokrát ventilovali muziku přes nově objevenou lásku – elektroniku a hlavně techno. V rámci společného koncertu vystoupí v ostravském klubu Dock také projekt BRATŘI, významní hráči na české elektronické scéně.

Vstupné ke koupi na GoOut.

Neděle 22. 10

9.45
Krajem těšínských knížat
Komentovaná vyjížďka
před branou Slezskoostravského hradu
250 Kč

Komentovaná vyjížďka částí Těšínského knížectví, která nás provede minulostí tohoto kraje od Slezské Ostravy k Těšínu. Během vyjížďky si představíme příběhy stýkání a potýkání obyvatel slezského příhraničí v průběhu staletí a navštívíme místa spojená s vývojem zdejšího osídlení, školství, náboženství a průmyslu. Během cesty do Těšína proběhne několik zastávek ve Slezské Ostravě, Orlové či Karviné. V samotném Těšíně se uskuteční prohlídka polské části města a čas jistě najdeme také na krátký odpočinek v některé ze zdejších kaváren.
Provází Tomáš Majliš (Provedu.cz).

Vstupné 250 Kč, ke koupi na OstravaInfo a v kavárně PANT

Pondělí 23. 10.

19.00
Garderoba damska (Dámská šatna)
Divadelní představení
Slezskoostravský hrad
150 Kč / 75 Kč (zlevněný)

Existuje jen jedno místo, které ukrývá mnohá tajemství. Místo, které je pro obyčejné smrtelníky téměř nepřístupné, a přesto se zde někdy činí důležitější rozhodnutí než u samotné hlavy státu.
Řeč je o Dámské šatně, do které budete mít jedinečnou příležitost nahlédnout na Slezskoostravském hradě během komedie z pera Arnošta Goldflama v podání herců Polské scény Těšínského divadla.
Komedie českého autora se bude hrát v polštině, což ji činí o to zajímavější.
Hradní dveře pro diváky otevřou se už v 18:00 hodin a zpřístupněné bude i hradní stánek z občerstvení.

Režie: Zbyšek Radek
Hrají: Anna Paprzyca, Barbara Szotek-Stonawski, Dagmara Foniok, Joanna Litwin

Vstupné 150 Kč / 75 Kč zlevněný, ke koupi na OstravaInfo

Úterý 24. 10.

17.00
Přes kosti mrtvých
Film
Minikino
120 Kč

Úterý 24. 10. / /
krimi / mysteriózní | Agnieszka Holland, Kasia Adamik | 2017 | 128 min
Skrze energickou a značně excentrickou postavu Janiny Dušejkové, učitelky angličtiny v důchodovém věku, sledujeme vzrůstající hrůzu malé osady na polsko-českém pohraničí, ve kterém se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky nebo motivu. Hrůza a zděšení z vražd kontrastují s obecným nezájmem, který doprovází masové vybíjení divoké zvěře v právě probíhající lovecké sezóně. Dušejková je nejen milovnicí zvířat, ale také ochránkyní všech divných a 'jiných' obyvatel Kłodzké kotliny, kde se příběh odehrává. Skrze Dušejkovou začínáme v příběhu postupně odhalovat, kdo stojí za prapodivnými vraždami a jak souvisí s vyvražďováním zvěře.

Vstupné 120 Kč, ke koupi webu Minikina.


19.30
Hranice
Film
Minikino
140 Kč


Úterý 24. 10. / /
drama | Agnieszka Holland | 2023 | 147 min.
Psycholožka Julia (Maja Ostaszewska) se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů, kteří poskytují pomoc uprchlíkům. Současně s tím jsou syrská rodina prchající před občanskou válkou a její doprovod, učitelka z Afghánistánu, podvedeni Bělorusy a násilně převezeni do uprchlického tábora nedaleko hranic s Polskem. Ve snaze uniknout se vydávají na zoufalou a nebezpečnou cestu neznámým a nepřátelským územím. V Polsku se jejich osud protne s osudem Juliiným a mladého pohraničníka Jana (Tomasz Włosok). Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale i dalším migrantům a aktivistům zapojeným do jejich příběhu. (Bioscop)

Vstupné 140 Kč, ke koupi na webu Minikina.

20.00
BOBKOVSKI
Koncert
Dock
Vstupné dobrovolné

Sólový projekt Bobka Bobkowského – těšínského producenta, skladatele a všestranného hudebníka. Bobi vytváří smutno-veselé písně v duchu 80. let, inspirované každodenním utrpením, které život na planetě Polsko přináší. V kapele s ním hrají také Goryl (bicí) a Beži (kytara, flétna, zpěv).

Vstupné dobrovolné

Čtvrtek 26. 10.

20.00
Ucho van Gogha
Koncert
Hudební bazar
Vstupné dobrovolné

Post-punková kapela z polského města Cieszyn. Původně dvoučlenný projekt, který vznikl v roce 2022, aktuálně tvoří čtveřice muzikantů (Marek Wywrzyczek, Miroslaw Gabryś, Marcin Wuwer, Bojdzislaw Trzeci-Waza).

17.00
Polské stopy v Ostravské minulosti
Komentovaná vycházka
před branou Slezskoostravského hradu
Vstup volný

Komentovaná vycházka přiblíží místa a příběhy spojené s životem polské menšiny na Ostravsku v období bouřlivého rozmachu ostravského průmyslu, ale také v dobách nejstarší historie města.
Provází Tomáš Majliš (Provedu.cz).


Pátek 27. 10.

17.00
Polský večírek na hradě
Zážitkový večer
Slezskoostravský hrad
1 300 Kč

Vydejte se na úžasnou kulinářskou cestu napříč Polskem a zažijte autentický pocit nedělního oběda v Horním Slezsku, rodinné oslavy u tety v Kašubsku nebo atmosféru jako v jedné z krakovských kaváren. Během Polského večírku se Slezskoostravský hrad promění v hlavní město polské kuchyně a živé hudby od Kasia & Błażej.

5 chodové menu
Na uvítanou a na trávení – Panáček polské vodky / Kieliszek polskiej wódki
Předkrm – Sleď na smetaně / Śledź w śmietanie
Polévka – Staropolský Žurek / Żurek staropolski
Hlavní chod – Slezská roláda s bramborovými slezskými knedlíky a červeným zelím a 3 druhy pirohů / Rolada śląska, kluski i modro kapusta oraz 3 rodzaje pierogów
Dezert – Krakovský tvarohový koláč / Sernik krakowski
Na závěr – Polské lahůdky / Zimna płyta

Hudební doprovod – Kasia & Blazej

Cena 1 300 Kč, ke koupi na OstravaInfo

Neděle 29. 10.

9.45
Krajem těšínských knížat
Vyjížďka
před branou Slezskoostravského hradu
250 Kč

Komentovaná vyjížďka částí Těšínského knížectví, která nás provede minulostí tohoto kraje od Slezské Ostravy k Těšínu. Během vyjížďky si představíme příběhy stýkání a potýkání obyvatel slezského příhraničí v průběhu staletí a navštívíme místa spojená s vývojem zdejšího osídlení, školství, náboženství a průmyslu. Během cesty do Těšína proběhne několik zastávek ve Slezské Ostravě, Orlové či Karviné. V samotném Těšíně se uskuteční prohlídka polské části města a čas jistě najdeme také na krátký odpočinek v některé ze zdejších kaváren.
Provází Tomáš Majliš.

Vstupné: 250 Kč ke koupi na OstravaInfo a v kavárně PANT.

Pondělí 30. 10.

19.00
Paweł Doskocz & Martin Režný
Koncert
Provoz
Vstupné dobrovolné

Paweł Doskocz je polský experimentální kytarista (electric guitar), který se zaměřuje na hraní improvizované hudby a inspiraci čerpá z mnoha zdrojů. Současně je členem kapel Bachorze, Sumpf a Strętwa. Martin Režný hraje na elektroniku a moduláry sólově nebo v improvizujích sestavách (Säkkikangas, Sklo, Wohrre, Furuburasuto, OUTbetweIN) v škále od zahlcujícího hluku až po téměř nezachytitelné zvuky.

21.00
Chrobotek
Koncert
Otvor (Docku)
Vstupné dobrovolné

Projekt Michała Zińa a Stacha Szumského, který vznikl v roce 2020 v Krkonoších. Inspirací pro živé duo byly dva glitch boxy, které vytvořil Kacper Ziemianin aka CTRL FreQ. Tato zařízení, uzavřená v krabicích od kubánských doutníků, uvádějí do pohybu stroj improvizovaného šumového dialogu mezi oběma přáteli. Jak plyne čas, nástroje a jejich přístup procházejí neustálými změnami a akcelerací. Jejich dialog kombinuje prvky flashcore, noise a granulárního doom jazzu, stejně jako mnoho dalších, obtížněji definovatelných odstínů hudebních žánrů. Zároveň rozvíjejí makrofotografický vhled do mikroekosystémů sudetských lišejníků, což je přivedlo k názvu projektu – Chrobotek (anglický ekvivalent Cladonia).

Středa 1. 11.

19.00
S Miroslavem Karasem o dnešním Polsku v souvislostech
Debata
V Zahradní
Dobrovolné vstupné

Polsko má v srdci jako málokdo. Karvinský rodák působil v Polsku coby zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu a České televize celkem 21 let. Se současným ředitelem České televize Ostrava si budeme povídat o polských volbách a dalším možném vývoji, vztahu k Ukrajině i Rusku, roli Polska v rámci EU i Visegrádské čtyřce, o společenské situaci v Polsku celkově. Prostě o jeho milovaném Polsku v souvislostech a perspektivách.

Čtvrtek 2. 11.

15.00
Vernisáž: 100 let Wisławy Szymborské
Vernisáž
budova FF OU, ul. Reální 5, Galerie Na půdě
Vstup volný

„Někteří mají rádi poezii, ale mají rádi i nudlovou polívku,“ psala v jedné ze svých básní nositelka Nobelovy ceny za literaturu Wisława Szymborska (1923–2012), která byla známá svým ironickým přístupem k okolnímu světu i své vlastní slávě. V roce 2023 by oslavila 100. narozeniny a její život v dobových fotografiích a textech Joanny Gromek Illg přibližuje nová putovní výstava připravená krakovskou Nadací Wisławy Szymborské. Básnířka, esejistka, literární kritička, překladatelka, ale také autorka satirických vystřihovánek a limericků, je představena tak, jak ji do této doby znali často jen její nejbližší. Do češtiny Szymborské básně překládala její přítelkyně, polonistka Vlasta Dvořáčková, která v průběhu let připravila čtyři knižní výbory. Partnerem uvedení výstavy v rámci Polských dnů v Ostravě je Polský institut v Praze.

20.00
Mike Parker's Trio Theory (US/PL)
Koncert
Dock
Vstupné 250 Kč (předprodej) / 300 Kč (na místě)

Mike Parker Quartet je nejnovější projekt newyorského baskytaristy a skladatele (jazz/swing), jehož hudba je popisována jako „důmyslná syntéza všech hudebních žánrů“. Parkera doplní dlouholetý spolupracovník Slawek Pezda (saxofon) a dvojice talentovaných mladých polských hudebníků Bartek Leśniak (klavír) a Piotr Przewoźniak (bicí), kteří v roce 2022 vyhráli takřka každou jazzovou soutěž v Polsku.

Vstupné 250 Kč (předprodej) / 300 Kč, ke koupi na GoOut.

Pátek 3. 11.

15.00
Kateřina Mrůzková a Victoria Wachowska: Polsko na talíři
Polská kuchyně
Univerzitní knihovna OU, ul. Bráfova 3, Studovna Jacquese Rupnika
Vstup volný

Srdečně zveme všechny, které zajímá, co si na své talíře nejčastěji nakládají naši severní sousedé. Prezentace a diskuze o polské kuchyni s Polkou a Češkou.

Sobota 4. 11.

14.00
Polsko na víkend
Debata
Centrum PANT
Vstup volný

Opolsko, Slezsko, Malopolsko a Lodž jako ideální destinace z Ostravy nejen na víkend.
Pražská kancelář Polské turistické organizace připravila komponované odpoledne prezentující nejbližší destinace v Polsku, kam se dá z Ostravy vydat. Každé setkání ukončí soutěž o víkend zdarma v daném regionu a spousty dalších cen. Debatu s hosty povede Pavel Trojan, ředitel pražské kanceláře Polské turistické organizace. Partnery akce jsou Slezská turistická organizace, Opolská turistické organizace, Malopolská turistické organizace a Lodžská turistická organizace.

14.00–15.00 Slezské vojvodství
Hostem setkání bude Luděk Vašta – překladatel, učitel češtiny v Hlivicích a průvodce na uhelných dolech Guido a Královna Luisa v Zabrze. Soutěž o víkendový pobyt pro dva v samém centru Katovic ve čtyřhvězdičkovém hotelu Best Western Hotel Mariacki s vlastním pivovarem.

15.30–16.30 Lodž
Hostem setkání bude Judita Matyášová – novinářka na volné noze, badatelka a kulturní manažerka. Soutěž o víkendový pobyt pro dva v čtyřhvězdičkovém hotelu DoubleTree by Hilton v centru Lodži.

17.00–18.00 Opolské vojvodství
Hostem setkání bude Urszula Kiraga – překladatelka, průvodkyně a specialistka v cestovním ruchu. Soutěž o víkendový pobyt pro dva v butikovém hotelu Bajka Hotel & Resort uprostřed klidných opolských lesů v obci Grodziec.

18.30–19.30 Malopolské vojvodství
Hostem setkání bude Pavel Peč – anglista a polonista, středoškolský učitel a překladatel. Soutěž o víkendový pobyt pro dva v čtyřhvězdičkovém hotelu Nosalowy Dwór Resort & SPA v Zakopaném.

19.00
Karol Ochodek Trio
Koncert
Stará aréna
100 Kč

Karol Ochodek je kytarista a zpěvák z Pszczyny. který se s nadšením věnuje spolupráci s dalšími umělci. „Vystupuji téměř deset let. Za tu dobu jsem prošel velmi odlišnými žánry, od psychedelického rocku, přes blues, folk a lyrickou bossu, až po autorské písně a jazz. Vše, co jsem cestou nasbíral, pečlivě vkládám do svého osobního hudebního vzorce,“ říká o sobě hudebník. Inspiraci hledá jak v hudbě ve svém rodném jazyce, tak v kulturně vzdálených zdrojích, jako je africká hudba a indická poezie.
Vystoupí Trio: Karol Ochodek – zpěv, kytara. Łukasz Bielecki – baskytarista, jehož hra se vyznačuje úsporným a melodickým frázováním i výrazovou dynamikou. Kuba Bułka – bubeník, student jazzového oddělení Státní vyšší hudební školy v Nyse, odborník na invenční rytmy a improvizaci.

Vstupné ke koupi na GoOut

17.00
Polské stopy v Ostravské minulosti
Komentovaná vycházka
před branou Slezskoostravského hradu
Vstup volný

Komentovaná vycházka přiblíží místa a příběhy spojené s životem polské menšiny na Ostravsku v období bouřlivého rozmachu ostravského průmyslu, ale také v dobách nejstarší historie města.
Provází Tomáš Majliš (Provedu.cz).

Neděle 5. 11.

9.45
Krajem těšínských knížat
Komentovaná vyjížďka
před branou Slezskoostravského hradu
250 Kč

Komentovaná vyjížďka částí Těšínského knížectví, která nás provede minulostí tohoto kraje od Slezské Ostravy k Těšínu. Během vyjížďky si představíme příběhy stýkání a potýkání obyvatel slezského příhraničí v průběhu staletí a navštívíme místa spojená s vývojem zdejšího osídlení, školství, náboženství a průmyslu. Během cesty do Těšína proběhne několik zastávek ve Slezské Ostravě, Orlové či Karviné. V samotném Těšíně se uskuteční prohlídka polské části města a čas jistě najdeme také na krátký odpočinek v některé ze zdejších kaváren.
Provází Tomáš Majliš (Provedu.cz).

Vstupné ke koupi na OstravaInfo a v kavárně PANT.

Úterý 7. 11.

19.00
Královec, Königsberg, Kaliningrad?
Debata
Centrum PANT
Vstup volný

Diskuse s reportérkou Paulinou Siegień
Podle legendy se dnes ruské město jmenuje po králi Přemyslu Otakarovi II. a recesistická akce Make Královec Czech Again najednou obrátila pozornost české společnosti ke kaliningradské enklávě, ruskému území vklíněnému mezi Polskem a Litvou. Dnes ji vnímáme jako potenciální nebezpečí už jen proto, že se zde nacházejí rakety Iskander. Historie města je ale mnohem zajímavější a mezi slavné obyvatele patří třeba Immanuel Kant. Diskuse s polskou reportérkou a rusistkou Paulinou Siegień, která dříve do Kaliningradu pravidelně jezdila, nad její novou knihou Královec. Město pohádka, kterou v překladu Michaly Benešové vydalo nakladatelství Absynt.

Čtvrtek 9. 11.

16.00
Agnieszka Czajkowska: Czy w Polsce mieszka jeszcze poezja? Wokół Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ
Přednáška
Univerzitní knihovna OU, ul. Bráfova 3, Studovna Jacquese Rupnika
Vstup volný

Historia literatury pokazuje, że polska poezja rozkwitała zazwyczaj w czasie historycznych przesileń, gwałtownych zwrotów politycznych i społecznych. Co prawda Nagroda Nobla dla Wisławy Szymborskiej w 1996 roku potwierdziła autorytet i wysoką klasę polskiej liryki, jednak w ostatnich dziesięcioleciach można zauważyć znaczący rozwój powieściopisarstwa, który odpowiada na ogromny czytelniczy popyt na powieści historyczne, fantasy, kryminały, reportaże. Czy proza zdominowała współczesne życie literackie w Polsce? Co stanowi dzisiaj impuls do tworzenia poezji? Gdzie „rodzą się” wiersze? Jakie tematy dominują we współczesnej liryce? Jakie tomy poetyckie cieszą się uznaniem czytelników i krytyki – co to znaczy „dobry wiersz”? Czy zaangażowanie w sprawy publiczne służy literaturze? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania, odwołując się do dziejów Nagrody ORFEUSZ, jednej z najbardziej znaczących w Polsce, której laureatami byli m.in. Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda, Joanna Kulmowa, Piotr Mitzner, Andrzej Kopacki, Zbigniew Machej, Anna Piwkowska.

jazyk přednášky: polština

20.00
SIAKI
Koncert
Hudební bazar
Vstupné dobrovolné

Kapela "SIAKI" je výbušným mixem punk rocku, reggae a rapu. Mají za sebou mnoho vystoupení, včetně "Lega Festu 2019", kde získali první cenu, vystoupení v Londýně na WOŚP 2020 nebo "live" koncert v polském Antyradiu. Kapelu tvoří zkušení muzikanti, kteří jsou členy také v dalších hudebních projektech (např. Fifidroki...).

Pátek 10. 11.

10.00
Den otevřených dveří konzulát
Prohlídka
Polský konzulát
Vstup volný

Den otevřených dveří nabízí pohled do reprezentačních prostor Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě, bude zpřístupněná konferenční místnost v přízemí. Generální konzulka bude hovořit o fungování konzulární služby a diplomatickém protokolu a k shlédnutí bude i výstava "Historie polské diplomacie".
Prezentované bude staré vybavení diplomatické mise, například stará schránka na přepravu diplomatické pošty, historické fotografie z činnosti konzulátu v předválečných letech, staré formuláře korespondence.
Celkem 3 prohlídky: v 10.00, ve 13.00 a ve 14.00

11.00
Historie polské školy v Ostravě Mariánských horách
Debata
Polský konzulát
Vstup volný

Na konci 19. století působil v Moravské Ostravě Lidový školní spolek z Krakova, který za velké podpory polské emigrace z Haliče – práce pro město a kraj – vyústil v otevření 4 polských škol. O jednom z nich bude hovořit redaktorka Martyna Radłowska Obrusnik – v Mariánských Górech, založené v roce 1909 a fungující do roku 1938. Tato budova – na ul. Klicperové přežilo válku a v současnosti slouží základní škole generála Janka.

Sobota 11. 11.

17.00
Kwintet Tanguillo returns
Koncert
Polský konzulát
Vstup volný

Projekt spolupráce českých a polských skladatelů. Zaznějí světové premiéry skladeb. Představí se Tanquillo kvintet z Polska. Koncert ve spolupráci s festivalem Hudební současnost Ostrava, který sdružuje ostravské hudební skladatele a interprety.
Koncert je projektem spolupráce skladatelů V4, během kterého zazní světové premiéry skladeb Przemyslawa Schellera, Mateja Slobody, Petry Šuško, Markéty Dvořákové, Mateusza Rycka a Magdaleny Cynk.

Neděle 12. 11.

17.00
Koncert sboru UNERSYTETU ŚLĄSKIEGO HARMONIA
Koncert
Evangelický Kristův kostel v Ostravě
Vstup volný

Sbor Slezské univerzity navazuje na tradici pěveckého spolku "Harmonia", založeného v roce 1908 v Cieszyně. Jako akademický sbor byl založen v roce 1971 při těšínské pobočce Slezské univerzity. Sbor koncertoval v Evropě a Asii. Spolupracoval s Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu v Katovicích, Symfonickým orchestrem Polského rozhlasu v Krakově, filharmonickými orchestry z Katovic, Koszalina, Krakova, Zabrze a Białystoku, orchestrem Státní opery v Košicích. Mezi dirigenty "Harmonie" patří José Maria Floréňcio, Antoni Wit, Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Repertoár "Harmonie" zahrnuje díla nejvýznamnějších skladatelů od středověku po současnost. Dirigentkou pěveckého sboru se nedávno stala prof. Joanna Glenc, PhD.

Doprovodný program

Středa 25. 10. / Historie a současnost Vratislavi
ZADÁNO

Exkurze pro studenty Matičního gymnázia. Městem bude provázet Vladimír Šmehlík.

9.00
9. 11. / Simona Mizerová a Jiří Muryc: Polština, jak ji znáte i neznáte
Univerzitní knihovna OU, ul. Bráfova 3, Studovna Jacquese Rupnika
ZADÁNO

Jazykový a překladatelský workshop pro studenty Gymnázia Matiční Ostrava.
Dvě výukové hodiny nabídnou českým studentům pohled na polštinu jako blízkého slovanského jazyka. Studenti se seznámí se základy polštiny, dozví se více o Těšínsku a jeho specifickém jazyce a zkusí si přeložit vybrané texty z polštiny do češtiny.

18. 10.–12. 11. / Ochutnej Polsko – Polské Dny v Ostravě
restaurace Loděnice, Mléčný bar Naproti, kavárna Sladké časy

Během Polských Dnů v Ostravě ve vybraných gastro podnicích najdete speciality polské kuchyně, mimo jiné polévky Žurek, Boršč, Okurkovačka, hlavní chody jako slezská roláda s bramborovými knedlíky, bigos, holoubky, łazanki a také dezerty sernik, szarlotka, koblihy, rogale a další.

18. 10.–12. 11. / Poznej Polsko

Během Polských Dnů v Ostravě na všech pobočkách OSTRAVAINFO!!! najdete různé letáčky, brožurky a další informace kam můžete vyrazit na dovolenou nebo prodloužený víkend do Polska.
Zúčastněte se soutěže o knihu Bedekr – Polsko!
1. Přihlaste se k odběru Ostravského zpravodaje na adrese www.ostravainfo.cz
2. Přihlašovací formulář najdete také na pobočkách OSTRAVAINFO!!!
3. Dne 13. listopadu, tedy den po Polských dnech, vylosujeme pět výherců z těch, kteří dostávají náš newsletter.
4. Výherci budou informováni e-mailem.
Sponzorem cen je Generální konzulát Polské republiky v Ostravě

18. 10.–12. 11. / Mléčný bar naproti

V Mléčném baru Naproti se můžete dozvědět o fenoménu polských mléčných barů, nahlédnout do jejich historie a ochutnat typické pokrmy, které vznikly v rámci mezinárodní spolupráce s mléčným barem Krówka v Žorách.

Výstavy

16. 10.–15. 11. / Objevte Lodž!
okolí evangelického Kristova kostela na Husově sadu

Unikátní revitalizované průmyslové objekty, které se proměnily v galerie, obchody, hudební kluby a gastrozóny. Přepychové paláce textilních baronů a továrny, kde vyrostla muzea. Moderní zoo, science centrum a světoznámá filmová školu, na níž studoval třeba Andrzej Wajda nebo Roman Polański. To všechno můžete navštívit ve městě, které leží v půlce cesty z Ostravy k polskému Baltu. Historie Lodži byla bouřlivá, v 19. století se během několika desítek let z periferního městečka stala bohatá a multikulturní textilní velmoc. Za války zde Němci zřídili jedno z největších ghett, jímž prošli také čeští židé, například sestry Franze Kafky. Za komunismu znárodněné továrny ztratily svou konkurenceschopnost. Dnes Lodž slaví 600. narozeniny a výstava vás provede zajímavými místy a novou proměnou postindustriálního města.

Výstava vznikla ve spolupráci s Lodžskou turistickou organizací www.lodz.travel.

2. 11.–12. 11. / 100 let Wisławy Szymborské
budova FF OU, ul. Reální 5, Galerie Na půdě

„Někteří mají rádi poezii, ale mají rádi i nudlovou polívku,“ psala v jedné ze svých básní nositelka Nobelovy ceny za literaturu Wisława Szymborska (1923–2012), která byla známá svým ironickým přístupem k okolnímu světu i své vlastní slávě. V roce 2023 by oslavila 100. narozeniny a její život v dobových fotografiích a textech Joanny Gromek Illg přibližuje nová putovní výstava připravená krakovskou Nadací Wisławy Szymborské. Básnířka, esejistka, literární kritička, překladatelka, ale také autorka satirických vystřihovánek a limericků, je představena tak, jak ji do této doby znali často jen její nejbližší. Do češtiny Szymborské básně překládala její přítelkyně, polonistka Vlasta Dvořáčková, která v průběhu let připravila čtyři knižní výbory. Partnerem uvedení výstavy v rámci Polských dnů v Ostravě je Polský institut v Praze.

23. 10.–15. 11. / UNESCO v Polsku
Zámecká ulice

Výstava uvádějící Polské dny v Ostravě představuje vybraná místa Polska zapsaná na seznamu UNESCO. Výstavu připravila a do Ostravy poskytla Polská turistická organizace.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace